poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
do zapłaty 0 zł

suplementy makro i mikroelementy

(56 produktów)

Suplementy makro i mikroelementy w aptece

Minerały, więc makroelementy oraz mikroelementy są związkami potrzebnymi dla właściwego działania organizmu człowieka. Makroelementy oraz mikroelementy gwarantują rozwój, zdolność do reprodukcji i zdrowie. W wypadku organizmów roślinnych oraz zwierzęcych składniki mineralne to te, jakie po spaleniu mają postać popiołu. Makroelementy i mikroelementy stanowią blisko 4% masy ciała. Z 46 składników mineralnych aż 30 to pierwiastki potrzebne do życia. Organizm ludzki nie jest w stanie ich sam wygenerować, więc człowiek musi przyjmować je z jedzeniem.

Makroelementy oraz mikroelementy - funkcje oraz zapotrzebowanie

Makroelementy - funkcje oraz zapotrzebowanie. Każdy ze składników mineralnych ma specyficzne dla siebie właściwości. Pewne związki są zwłaszcza ważne w fazie wzrostu, natomiast drugie w starszym wieku. Z tego względu zapotrzebowanie na minerały jest inne dla dzieci, natomiast inne na przykład dla kobiet karmiących.
1. Wapń – jest budulcem kości oraz szkliwa, dodatkowo odgrywa ważną funkcję w kierowaniu bodźców nerwowych, w przebiegu krzepnięcia krwi, w procesie skurczu mięśni, regulacji rytmu serca, przyswajania witaminy B12, i również w przepuszczalności błon komórkowych; przy odpowiednim stężeniu wapnia zmniejsza się zagrożenie chorób serca, udarów, kamieni nerkowych i raka jelita grubego; największe zapotrzebowanie na wapń mają nastolatkowie, aż 1300 mg dziennie, w wypadku dzieci oraz dorosłych polecana codzienna dawka wapnia sięga 1000 mg.
2. Chlor – w organizmie występuje w płynach ustrojowych. Chlor wraz z sodem bierze udział w regulacji gospodarki hydrologicznej oraz równowagi kwasowo-zasadowej. Jony chloru służą do tworzenia kwasu solnego w żołądku. W formie chlorku potasu, chlorku sodu oddziałuje na właściwe działanie serca. Codzienne zapotrzebowanie na chlor sięga od 500 mg w wypadku dzieci w wieku 1-3 lat do 750 mg dla osób dorosłych.
3. Magnez – uczestniczy w budowie zębów oraz kości. Jony magnezowe biorą udział w pobudliwości tkanki nerwowej oraz mięśniowej (kurczliwości mięśni). Działa przeciwstresowo, oddziałuje pozytywnie na działanie umysłu. Podaż odpowiedniej ilości magnezu pobudza przyswajanie wapnia w przewodzie pokarmowym – zabezpiecza organizm przed zakwaszeniem. Dodatkowo zwalnia mechanizmy starzenia organizmu. Codzienne zapotrzebowanie na magnez sięga od 100 mg dla dzieci w wieku 1-3 lat do 400 mg dla osób dorosłych.
4. Fosfor – jest składnikiem kości, zębów, krwi, lecytyny, kwasów nukleinowych, związków wysokoenergetycznych, błon komórkowych i kefaliny. Fosfor odgrywa ważną funkcję w mechanizmach katabolicznych oraz anabolicznych. Codzienne zapotrzebowanie na fosfor sięga 800 mg.

Mikroelementy - funkcje oraz zapotrzebowanie

Jakie są właściwości pierwiastków śladowych? Jakie ilości powinny odnaleźć się regularnie na talerzu?
1. Mikroelementy: żelazo – najistotniejszy składnik hemoglobiny, jaki wchodzi również w skład wielu enzymów oraz białek. Żelazo jest lepiej przyswajalne z produktów pochodzenia zwierzęcego w obecności witaminy C. Deficyt tego mikroelementu jest najpowszechniejszą przyczyną niedokrwistości. Codzienne zapotrzebowanie u dzieci sięga od 10 mg, dla osób dorosłych 15 mg, nastomiast 26 mg dla kobiet w ciąży.
2. Mikroelementy - cynk – Składnik tenże uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, białek, tłuszczów i alkoholu. Jest nieodzowny do syntezy kwasów nukleinowych. Oddziałuje na odpowiedni rozwój oraz działanie narządów płciowych. Bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych, w oddychaniu tkankowym, wspiera gojenie ran oraz poparzeń. Oddziałuje na atrakcyjny wygląd paznokci oraz włosów. Codzienne zapotrzebowanie na cynk sięga od 10 mg u dzieci do 16 mg u osób dorosłych.
3. Mikroelementy - miedź – jest niezbędna do odpowiedniego działania organizmu, bierze udział w leczeniu ran, tworzeniu czerwonych krwinek, tworzeniu kolagenu oraz kości, i również transporcie oraz przyswajaniu żelaza. Codzienne zapotrzebowanie na miedż sięga od 0,7 do 1,5 mg.
4. Mikroelementy - mangan – składnik mineralny konieczny do budowy enzymów, kości oraz skóry. Do właściwego działania potrzebne są śladowe jego ilości. Dla dzieci codzienne zapotrzebowanie sięga od 1,2 do 1,5 mg. Dla nastolatków te wartości są niewiele większe. Polecana dawka dla dorosłych pań sięga 1,8 mg, dla panów 2,3, dla pań w ciąży 2,0, natomiast dla mam karmiących aż 2,6 mg.
WYSYŁKAod 9 zł
SZYBKAWYSYŁKA
7 FORMPŁATNOŚCI
4.000PRODUKTÓW