poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
do zapłaty 0 zł

preparaty wapniowe

(41 produktów)

Preparaty wapniowe w aptece internetowej

Przychodzi taki czas w życiu każdego z nas, iż suplementacja wapnia jest niezbędna. Jaki preparat wapnia wybrać oraz jak go stosować, żeby efekt był najlepszy? Wapń stanowi 90 procent kości. Deficyt tego pierwiastka jest przyczyną choroby, jaka kości uszkadza – osteoporozy. W efekcie jednym z kluczowych sposobów profilaktyki oraz leczenia tego zaburzenia jest suplementacja wapnia – zwłaszcza u osób, jakie znajdują się w grupie zagrożonych wystąpieniem osteoporozy (w praktyce dotyczy to wszystkich pań po menopauzie). W ofercie aptek znajduje się teraz co najmniej kilkadziesiąt produktów umożliwiających uzupełniać deficyty wapnia. Pragnąc dobrać najlepszy dla siebie, w ulotce dodanej do środka należy poszukać paru istotnych danych. Po pierwsze: jaki związek wapnia znajduje się w konkretnym produkcie i ile go jest, gdyż od tego m.in. zależeć będzie, jak często w przeciągu dnia powinniśmy go stosować. Inna istotna informacja dotyczy tego, czy środek zawiera składniki wspierające przyswajanie wapnia, więc m.in. witaminę D3 i witaminę K, oraz w jakich ilościach.

Wapń oraz sole wapnia

Jaką ilość wapnia należy stosować codziennie w postaci suplementu diety, żeby pokryć dzienne zapotrzebowanie na tenże pierwiastek? Zdecydowana większość wytycznych pokazuje, iż przeciętna dawka umożliwiająca efektywną suplementację to ok. 800 mg jonów wapnia dziennie. I tu czai się pułapka na nieświadomego klienta. Badając skład, jakie mają określone środki wapniowe, warto zwrócić uwagę, czy wytwórca podaje zawartość samego pierwiastka (Ca), lub soli wapnia. Niezwykle często wartości dotyczą soli wapnia. To może wprowadzać w błąd oraz być przyczyną nieprawidłowego dozowania preparatu. We współzależności od typu soli zawartość w niej jonów wapniowych różni się znamiennie. Niewątpliwie najwięcej wapnia mają sole nieorganiczne. Np. w węglanie wapnia znajduje się go ok. 40%, w fosforanie – 39%, lecz w chlorku – jedynie 18%. To powoduje, iż środki zawierające np. węglan wapnia wielokrotnie starczy stosować jedynie raz dziennie – cała dawka dzienna wapnia mieści się bowiem w jednej tabletce. Sole organiczne tymczasem są relatywnie najuboższe w tenże pierwiastek. I tak np. w 500 mg glukonianu znajduje się tylko 9% jonów wapniowych. Nieco więcej mają go cytrynian oraz jabłczan wapnia – 24%.

Wspieranie przyswajalności wapnia

Od typu soli wapnia zależy nie jedynie ilość jonów wapnia, lecz także przyswajalność tego minerału w jelitach. Nieorganiczne sole wapnia (siarczany, fosforany, węglany), jakie zawierają go najwięcej, charakteryzuje niewielki stopień przyswajalności. Do najskuteczniej przyswajanych należą sole organiczne oraz chelaty (aminokwasowe, cytryniany oraz glukoniany). Niewątpliwie najpowszechniej wykorzystywaną solą wapnia jest węglan (CaCO3). Otrzymuje się go ze źródeł kopalnych, i również na drodze syntezy chemicznej. Jest także węglan pochodzenia zwierzęcego. Do jego źródeł należą m.in. muszle skorupiaków oraz skorupki jaj kurzych. Niestety, informacje dotyczące przyswajalności węglanu wskazują, iż nie należy on do szczególnie wydajnych źródeł wapnia dla organizmu (w końcu to sól nieorganiczna). Określa się, iż jego biodostępność (np. z muszli ostryg) sięga 20-25%, natomiast u pań w wieku okołomenopauzalnym wartość ta spada do 4%. Trochę lepiej na tym tle wypada glukonian i mleczan wapnia, jakich przyswajanie z przewodu pokarmowego następuje na poziomie 20-30%. Cytrynian wapnia może natomiast pochwalić się biodostępnością 30-45%. Najlepiej pod tym względem wypada chelat aminokwasowy wapnia, jaki wchłania się w 60-80%. Tak ogromne różnice w przyswajalności rozmaitych form wapnia przekładają się na ilość przyjmowanych pastylek.
Typy preparatów wapniowych
Na rynku wapno dostępne jest w postaci:
1. pastylek do połykania,
2. tabletek do żucia,
3. pastylek do ssania,
4. płynów do wykonywania iniekcji (zastrzyków),
5. syropów,
6. pastylek musujących,
7. granulek.
Należy pamiętać, aby wybierać środki do indywidualnych potrzeb. Tabletki musujące lub tabletki do ssania wielokrotnie uzupełniane są cukrem, słodzikami i rozmaitymi substancjami smakowymi, jakie mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.
WYSYŁKAod 9 zł
SZYBKAWYSYŁKA
7 FORMPŁATNOŚCI
4.000PRODUKTÓW