poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
do zapłaty 0 zł

menstruacja, pms

(73 produkty)

Środki łagodzące bóle menstruacyjne i PMS w aptece

Problemy z menstruacją nękają większość kobiet. Jedne narzekają na bolące miesiączki, inne na obfite krwawienia czy podejrzane plamienia. Skoro jest to problem tak powszechny, warto wiedzieć jak sobie z nim radzić, bo przecież miesiączka kobiecie towarzyszyć będzie przez kilkadziesiąt lat.

Bolesne miesiączki

Tego typu bóle są najczęściej spowodowane nadmiarem prostaglandyn, a więc hormonów wytwarzanych w błonie śluzowej macicy tuż przed miesiączką. To one powodują skurcze mięśni macicy i naczyń wewnątrzmacicznych. Nie tylko one mogą być tego przyczyną. Bolesne miesiączki mogą być również spowodowane tyłozgięciem lub nadmiernym przodozgięciem trzonu macicy. Poza tym przyczynić się do tego może zapalenie przydatków, rozrost błony śluzowej macicy poza jej jamą, a więc endometrioza czy mięśniaki, a nawet spirala antykoncepcyjna. Zapobiegać nadmiernym bólom można między innymi stosując leki rozkurczające dostępne w aptekach.

Obfite krwawienia

Statystycznie kobieta podczas miesiączki traci od 30 do 50 ml krwi. W praktyce to niewiele, ponieważ oznacza zużycie nie więcej niż czterech tamponów czy sześciu podpasek na dobę. Zdarza się jednak, że traci ona nawet ponad 80 ml krwi. Najczęściej jest to spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, mięśniakami, polipami oraz nowotworem błony śluzowej macicy. Jeśli taki stan rzeczy zdarza się sporadycznie, kobieta nie ma się czym martwić. Zapobiegając silniejszym krwawieniom, na pewno unikać trzeba wysiłku fizycznego. Poza tym sprzyjają im kawa czy alkohol, a nawet ciepłe kąpiele.

Nieregularne miesiączki

Miesiączki powinny występować u kobiet co 25-35 dni. Jeśli zdarza się inaczej, można mówić o nieregularnych krwawieniach. Te są usprawiedliwione tylko w kilku przypadkach, a mianowicie w trakcie dwóch pierwszych lat po rozpoczęciu miesiączkowania, po porodzie oraz w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyn takich stanów jest wiele. Często miesiączki nie są regularne z powodu stresu czy przemęczenia, choć powodować je może również nieregularny tryb życia, intensywne ćwiczenia czy zaburzenia snu. Podobny efekt może dać stosowanie niektórych leków jak antybiotyki czy leki psychotropowe, a nawet odstawienie pigułek antykoncepcyjnych. Innymi przyczynami są z kolei przerost endometrium, zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia, nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz endometrioza. Opóźnienie miesiączki świadczyć może też o ciąży, co warto sprawdzić. Jeśli w niej nie jesteście, przede wszystkim powinnyście postawić na zdrowszy tryb życia. Profilaktycznie udać się można również do ginekologa.

Plamienia

Poprzez plamienia rozumiemy każde krwawienia, które pojawiają się poza cyklem menstruacyjnym. Do takich plamień często dochodzi w połowie cyklu, co może świadczyć o jajeczkowaniu. Powodować może je również spirala domaciczna, tabletki antykoncepcyjne czy terapia hormonalna, ale również zaburzenia hormonalne, endometrioza, mięśniaki, polipy błony śluzowej macicy lub szyjki macicy, stan zapalny szyjki macicy, nadżerka, przerost endometrium oraz nowotwór szyjki macicy lub błony śluzowej macicy. Warto się wówczas udać do ginekologa.
WYSYŁKAod 9 zł
SZYBKAWYSYŁKA
7 FORMPŁATNOŚCI
4.000PRODUKTÓW