poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 zł, dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 9 zł, do darmowej brakuje 300 zł
do zapłaty 0 zł

odwodnienie, elektrolity

(26 produktów)

Suplementy na odwodnienie, elektrolity w aptece

Odwodnienie jest takim stanem naszego organizmu, który zagraża między innymi osobom starszym oraz dzieciom. Błędnie kojarzy się on tylko i wyłącznie z upałami. Nie tylko one sprzyjają bowiem odwodnieniu. Z tym do czynienia możemy mieć bowiem również i zimą. Samo odwodnienie to znak utraty przez organizm elektrolitów, które są niezbędne do jego normalnego funkcjonowania. Jest to więc zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej. Podzielić możemy je na trzy rodzaje, a więc odwodnienie hipertoniczne, które charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów, hipotoniczne, w którym większość utraty stanowią elektrolity oraz izotoniczne. W tym utrata elektrolitów i wody jest podobna. Zauważmy, że do elektrolitów zaliczamy tu choćby sód, magnez i potas.

Przyczyny odwodnienia

Przyczyn odwodnienia może być naprawdę wiele. Bardzo często jest ona wynikiem biegunek, wymiotów czy też gorączki, ale związane może być również z chorobą nerek, do których zaliczamy moczówkę prostą, cukromocz i przewlekłą niewydolność nerek. Poza tym zaburzenia połykania powoduje choroba Parkinsona, a więc ewentualnie również i ta dolegliwość może się to tego przyczynić. Oczywiście do odwodnienia często dochodzi w czasie upałów, w których czasie organizm człowieka stracić może nawet do dziesięciu litrów wody na dobę. Zagrożenie pojawia się jednak także zimą, kiedy to do utraty wody dochodzi na skutek intensywnego oddawania ciepła z parą wodną w momencie oddychania.

Objawy

Również i objawów odwodnienia jest sporo, choć często nie są one wcale kojarzone z tym stanem. W pierwszej fazie dostrzega się wzmożone pragnienie, rzadsze oddawanie moczu czy suchość śluzówek jamy ustnej i języka. Poza tym stan taki charakteryzuje się wzdętym brzuchem, brakiem apetytu i sennością, choć niekiedy do czynienia mamy także z pobudzeniem. Objawy ustają, kiedy do organizmu dostarczamy odpowiednią ilość wody czy elektrolitów. Jednakże jeśli do tego nie dojdzie, pojawiaj się kolejne. Zauważa się wówczas przyspieszoną akcję serca, utratę elastyczności skóry, zmniejszenie pocenia i napięcia gałek ocznych czy gorączki. Dochodzi też do spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej. Następnie pojawiają się drgawki i następuje utrata przytomności.

Zapobieganie i leczenie

Oczywiście odwodnieniu lepiej jest zapobiegać aniżeli je leczyć. Jeśli natomiast bierzemy pod uwagę leczenie takiego stanu, to polega ono na uzupełnieniu jej niedoborów. Przy odwodnieniu hipertonicznym pacjentowi podaje się płyny bez elektrolitów, a więc niesłodzoną herbatę lub najlepiej wodę. Przy odwodnieniu hipertonicznym niekiedy zachodzi konieczność podania dożylne 5 proc. glukozy, a przy hipotonicznym roztworu chlorku sodu lub chlorku sodu i chlorku potasu. Zdarza się również, że pacjent musi być umieszczony na oddziale intensywnej terapii, choć zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.
WYSYŁKAod 9 zł
SZYBKAWYSYŁKA
7 FORMPŁATNOŚCI
4.000PRODUKTÓW