poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat usuń
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
suma: 0 pln
powrót do listy artykułów

Co na ból gardła?

co-na-bol-gardla
W zdecydowanej większości dolegliwości bólowe gardła to jedne z pierwszych objawów przeziębienia, nie stanowiące żadnego zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Warto w pierwszym etapie zastosować domowe sposoby leczenia jego bólu.

Nawilżenie przede wszystkimCzynnikiem sprzyjającym infekcji gardła jest przesuszenie błon śluzowych. Zalecana jest wiec odpowiednia wilgotność powietrza, która powinna się utrzymywać na poziomie 40-60%. Ponadto konieczne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Spożywaj herbatki rumiankowe. Włącz również napar z szałwii i tymianku, gdyż zioła te mają właściwości odkażające i przeciwzapalne.  Działania te pełnią funkcję zarówno profilaktyczna jak i leczniczą, czyli gdy ból już występuje.

Warto stosować również płukanki z zastosowaniem powyższych naparów. Zalecane jest również płukanie gardła sodą. Dzięki jej silnym właściwościom przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym, można łatwo pozbyć się bólu gardła.

Włącz do menu miód. Ten naturalny produkt poza tym, że ma właściwości łagodzące, zapobiega również rozwojowi bakterii, grzybów oraz wirusów. Możesz go dodawać do herbaty z cytryną.

Zapewnij sobie więcej odpoczynkuJeśli to możliwe pozostań nawet dwa dni w ciepłym domu, leżąc w łóżku. Wówczas zapewnisz organizmowi lepsze warunki zarówno do przeciwdziałania rozwojowi infekcji, jak i do zupełnego jej zwalczenia.

Kiedy do lekarza?W sytuacji jednak, gdy ból utrzymuje się dłużej niż cztery dni, koniecznie udaj się do lekarza. Szczególnie wówczas zrób to, jeśli towarzyszy mu podwyższona temperatura ciała, utrudnione i bolesne połykanie, odpluwanie wydzieliny o krwistym zabarwieniu, oraz inny niepokojący objaw.

Warto podkreślić, iż istnieje wiele poważnych schorzeń o charakterze zakaźnym, którym może towarzyszyć ból gardła. Do nich zaliczają się m.in.:
grypa, pierwotne zakażenie HIV, opryszczka, białaczka, niedokrwistość aplastyczna.
Choćby z tego względu bólu gardła nie należy bagatelizować.

FarmakoterapiaNa rynku farmaceutycznym, poza dostępnością leków przeznaczonych do zwalczania bólu gardła (np. Septolete, Strepsils, Neo-angin, Chlorchinaldin), istnieją również preparaty które równocześnie wspomagają działanie układu odpornościowego. Do tych ostatnich zalicza się Groprinosin, Neosine itp. Specyfiki te są przeznaczone szczególnie dla tych osób, u których funkcjonowanie układu immunologicznego wymaga wzmocnienia.

Do takich pacjentów zalicza się tych, u których dolegliwości bólowe gardła mają charakter nawracający. Zalecane są również preparaty bogate w witaminę C (np. Bioaron C, Scorbolamid, Asco-Ruti-Cal, Rutinoscorbin), które również poprzez wpływ na układ immunologiczny wspomagają zwalczenie infekcji gardła.Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów, skontaktuj się z lekarzem.

Źródło zdjęcia: http://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/człowiek-czyniąc-gest-ręką-i-ustami_1022032.htm
Źródło:
http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-nosa--gardla--uszu-i-krtani,bol-gardla,artykul,1654425.html
https://otolaryngologia.mp.pl/objawy/105644,bol-gardla
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/najlepsze-domowe-sposoby-na-bol-gardla-i-chrypke_35287.html
powrót do listy artykułów