poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Pokrzywka cholinergiczna

pokrzywka-cholinergiczna
Nadmierną wrażliwość skóry na pot określamy mianem pokrzywki cholinergicznej. Wiąże się ona z nadwrażliwością na acetylocholinę. Związek ten oddziałując na gruczoły potowe, powoduje zmiany skórne. Bąble, które powstają, wyglądem przypominają te powstałe po oparzeniu pokrzywą, stąd określane są mianem pokrzywki.

W wyniku nadmiernego pocenia, na skórze powstają wykwity, które są czerwone i swędzące. Pojawiają się najczęściej pod pachami, na ramionach, plecach czy też klatce piersiowej. Drapanie miejsc objętych zmianami może powodować powstawanie ran a następnie strupów i blizn, co oznaczać może trwałą „pamiątkę” na długie lata.

Pokrzywka cholinergiczna może być niebezpieczna, jeśli obrzęki pojawią się na twarzy. Obrzęk warg może powodować uczycie puchnięcia języka i duszenia się. Konieczne jest wówczas udanie się na pogotowie w celu zniwelowania opuchlizny.

Jak wykryć pokrzywkę cholinergiczna?


Należy przeprowadzić testy wysiłkowe. Organizm pobudzony do wysiłku, wytworzy pot, który będzie można zdiagnozować.

Jak leczyć pokrzywkę cholinergiczną?


Ważne jest, aby pacjent w miarę możliwości był odizolowany od czynników wywołujących chorobę. Pokonanie choroby jest możliwe dzięki przyjmowaniu leków antyhistaminowych. Dodatkowo skuteczne będzie przyjmowanie preparatów, które mają na celu ograniczenie pocenia. Jeśli nadmierna produkcja potu związana jest ze stresem, warto w leczeniu uwzględnić przyjmowanie leków uspokajających.

Co zalecają farmaceuci na pokrzywkę cholinergiczną?


W aptekach można nabyć bez recepty leki na nadmierne pocenie się, które pomogą ograniczyć pocenie jak i preparaty uspokajające. W przypadku leków ograniczających pocenie, warto zaopatrzyć się w herbatę z szałwii. Do tego warto przyjmować PERSPIBLOCK FORTE. Są to tabletki, które w swoim składzie mają wyciąg z szałwii, ziela skrzypu, pokrzywy i melisy. Tabletki przyczyniają się do redukcji ilości wydzielanego potu na całej powierzchni skóry.

Dobrze też zaopatrzyć się w kulkę roll-on BLOCKPOT ROLL-ON, która jest skutecznym antyperspirantem przeznaczony dla osób z problemem nadmiernej potliwości. Preparat należy aplikować codziennie przez 2-3 dni, później 2 razy w tygodniu lub według potrzeb. Należy go stosować na suchą i nie podrażnioną skórę na noc. Rano należy umyć skórę pach wodą z mydłem.Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem.


Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/pokrzywka-cholinergiczna
http://www.zdrowyportal.org/46/pokrzywka-cholinergiczna/
powrót do listy artykułów