poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Rozwolnienie u niemowlaka

rozwolnienie-u-niemowlaka

Niebezpieczna biegunka


Pojawiająca się u maluszka biegunka jest powodem do niepokoju, gdyż bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia maleńkiego organizmu ze względu na szybką utratę elektrolitów i soli mineralnych. Odwodnienie prowadzi z kolei do zagęszczenie krwi i może skutkować niedotlenieniem mózgu czy też innych narządów. O odwodnieniu mówimy, gdy utrata wody w organizmie wynosi 2% ciężaru ciała (przykładowo, jeśli dziecko waży 5 kg, z odwodnieniem mamy do czynienia, jeśli maluszek straci 100 g wody). Odwodnienie objawia się suchością warg, zapadniętymi oczami czy też zmniejszonym napięciem skóry.

Znacznie większa częstotliwość wypróżnień


Należy pamiętać, że niemowlęta wypróżniają się dość często i ich kupki są dość rzadkie. O biegunce u niemowlaka mówimy wówczas, gdy oddaje on znacznie więcej stolców niż dotychczas. Jeżeli jest to ponad kilkanaście razy dziennie, a my nie nadążamy ze zmianą pieluszek, wówczas mamy do czynienia z biegunką.

Specjaliści wskazują na różniące się biegunki u dzieci karmionych piersią od tych, które mają dzieci karmione butelką. W przypadku tych pierwszych, biegunki są wodniste i pieniste. U dzieci karmionych butelką można odnotować biegunki z niestrawionymi reszkami pokarmu. W obu przypadkach biegunce towarzyszyć może gorączka, wzdęcie brzuszka, wymioty a nawet śluz i krew w stolcu.

Co wywołuje biegunkę?


Przyczyn biegunki u niemowlaków możemy dopatrywać się przede wszystkim w błędach dietetycznych. Mogą ją spowodować np. wzdymające warzywa, nieświeże produkty, z których przygotowujemy pokarm, nieodpowiednie przechowywanie pokarmu ale również brudne ręce. Biegunka infekcyjna jest najczęściej spowodowana nieodpowiednią higieną. Kolejnym powodem mogą być wirusy i bakterie – najczęściej są to rotawirusy oraz bakterie, takie jak gronkowce, pałeczko Salmonella lub E. coli.
Młody organizm może również zareagować biegunką w przypadku alergii na składnik pokarmowy. Najczęściej jest to nietolerancja krowiego mleka ale również glutenu czy też laktozy.
Biegunka może się też pojawić przy leczeniu antybiotykami. Tego rodzaju leki powodują eliminację tzw. „dobrych bakterii”, przez co dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w jelitach. Przyczyną nieprawidłowości w wypróżnieniach może być też ząbkowanie. Poważniejszym problemem, o którym mogą sygnalizować biegunki, są problemy z jelitem grubym ale również mukowiscydoza.

Jak pokonać biegunkę?


Należy zachowywać największe środki higieny obchodząc się z produktami, z których przygotowujemy malcowi posiłki, dbając również o świeżość produktów.

Co proponują farmaceuci na biegunkę?


Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na biegunkę, które mogą się okazać skuteczne w okresie biegunek. Jednym z nich są krople ACIDOLAC, które przywracają naturalną florę bakteryjną w okresie biegunek i antybiotykoterapii. Produkt przeznaczony jest dla niemowlaków, ale również dla dzieci i dorosłych. Produkt będący w postaci zawiesiny doustnej, zawiera kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Acidolac dostępny jest również w postaci proszku oraz kapsułek.

W aptekach możemy również nabyć produkt o nazwie ASECURIN JUNIOR Jest to preparat, który przywraca naturalną florę bakteryjną w okresie biegunek i antybiotykoterapii. Asecurin junior jest preparatem zawierającym połączenie probiotycznego szczepu drożdży: Saccharomyces boulardii oraz bakterii kwasu mlekowego: Bacillus coagulans, Lactobacillus rhamnosus. Ponadto zawiera on inulinę (polisacharyd pochodzenia roślinnego) oraz laktoferynę - białko globularne, które w warunkach fizjologicznych jest składnikiem m.in. siary i mleka ssaków. Preparat występujący w postaci saszetek, uzupełnia mikroflorę jelit.

W aptece można również zapytać o krople BIOGAIA PROTECTIS BABY, które przywracają naturalną florę bakteryjną w okresie biegunek i antybiotykoterapii poprzez uzupełnienie flory jelitowej bakteriami Lactobacillus reuteri.

Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego kłopotu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.


Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-macierzynstwo/zdrowie-dziecka/biegunka-9-pytan-o-biegunke-u-dziecka_35968.html
https://parenting.pl/biegunka-u-niemowlaka
http://www.mjakmama24.pl/niemowle/choroby-i-dolegliwosci-niemowlat/biegunka-u-dziecka-co-robic-gdy-niemowlak-ma-biegunke,557_3539.html
powrót do listy artykułów