poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Tabletki antykoncepcyjne skutki uboczne

tabletki-antykoncepcyjne-skutki-uboczne
Antykoncepcja hormonalna to przełomowe odkrycie w regulacji poczęć. O jej dobrodziejstwach napisano już wiele wartościowych publikacji. Przy okazji wybierania odpowiednich tabletek, warto mieć również świadomość jej skutków ubocznych.

Najczęściej pojawiającymi się skutkami ubocznymi wynikającymi ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych są: bóle głowy, zwiększenie masy ciała, spadek libido, krwawienia międzymiesiączkowe, bóle brzucha, zakrzepica, grzybica pochwy czy też depresja. Przy każdym z występujących skutków ubocznych należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem.

Bóle głowy to najczęściej występujący skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Świadczyć może o nieodpowiedniej dawce przyjmowanych hormonów ale również o objawach choroby zakrzepicowej.

Przyrost masy ciała wynika z zatrzymania płynów w organizmie bądź przyrostu tkanki tłuszczowej. W przeciągu trzech pierwszych cykli stosowania antykoncepcji odnotowuje się często wzrost łaknienia. W przypadku znaczącego zwiększenia masy, konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu zmiany tabletek.

Spadek libido mogą powodować różne czynniki psychologiczne, stąd zanim poprosimy ginekologa o zmianę tabletek, należy dokładnie przeanalizować czy przyczyna spadku ochoty na seks nie jest przypadkiem uwarunkowana czynnikami niezależnymi od przyjmowanych tabletek. Antykoncepcja może wywoływać spadek libido aż u 30% kobiet, m.in. ze względu na zwiększenie suchości śluzówki pochwy. Według specjalistów niewłaściwie dobrana tabletka antykoncepcyjna zaburza fizjologiczny profil hormonalny kobiety, hamując popęd seksualny.

Krwawienie międzymiesiączkowe może oznaczać, że dawka hormonów w przyjmowanym preparacie jest niewystarczająca. Może też wynikać z nieregularnego przyjmowania tabletek , bądź też przyjmowaniem ich w sposób ciągły bez robienia przerw. Należy wykluczyć, że krwawienie nie jest spowodowane mięśniakami macicy, nadżerką czy też nowotworem.

Ból brzucha bądź podbrzusza występujący przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej wskazywać może na nieodpowiednio dobrane tabletki. Należy wykluczyć zapalenie wyrostka robaczkowego, chorobę jelit czy też torbiel jajnika.

Wpływ hormonalnej antykoncepcji na powstawanie zakrzepów zależny jest od składu danego preparatu. Szczególnie niebezpieczne jest genetyczne obciążenie zakrzepicą, długie unieruchomienie ale również żylaki.

Antykoncepcja hormonalna jest obok antybiotykoterapii i cukrzycy czynnikiem najczęściej powodującym grzybicę pochwy. Pacjentki stosujące tabletki z dużą zawartością etynyloestradiolu są szczególnie narażone na infekcje intymne. Dzieje się tak, ponieważ w czasie przyjmowania antykoncepcji spada ilość pałeczek kwasu mlekowego będącego odpowiedzialnym za utrzymanie kwaśnego odczynu w pochwie.

Przyczyn pojawienia się depresji w związku z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi dopatrywać można się w przyjmowanym progesteronie. To on obniża nastrój i aktywność. Jego działanie u konkretnej kobiety zależy od metabolitów, które powstają dzięki przekształceniom w wątrobie.

Jak uniknąć skutków ubocznych?
Kobiety, które decydują się na antykoncepcję hormonalną, mogą podjąć wysiłek pozwalający zniwelować skutki uboczne stosowanej antykoncepcji. I tak np. aby uniknąć spadku libido przy stosowaniu antykoncepcji, należy pamiętać o prowadzeniu higienicznego trybu życia, w tym o dostarczaniu odpowiednich witamin, które pozwolą radzić sobie z codziennym stresem. Szczególnie ważne są tu antyoksydanty, witaminy B1, B6 i kwas foliowy.

Co polecają farmaceuci na antykoncepcję?
W aptekach dostępnych jest wiele preparatów łagodzących antykoncepcję. które mogą się okazać pomocne. Godny polecenie jest HYDROMINUM. Są to tabletki, które usuwają nadmiar wody z organizmu. Lek zawiera wyciąg z opuncji figowej, mniszka lekarskiego, pokrzywy, zielonej herbaty oraz nasion winogron.

Z kolei kapsułki ILADIAN przywracają mikroflorę pochwy, wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Jedna kapsułka leku zawiera: Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus gasseri, laktoferynę oraz likopen. Godny polecenia jest również ILADIAN DIRECT PLUS, który poprzez przywrócenie lub utrzymanie fizjologicznego pH pochwy, stwarza warunki hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za wystąpienie bakteryjnego zapalenia pochwy oraz drożdżaków z rodzaju Candida, przez co leczy infekcje okolic intymnych, redukuje świąd i upławy.

Dla kobiet, które skarżą się na spadek libido, stworzony został LIDERIN SEX EXPERT FEMINA. Tabletki przyjmuje się na godzinę przed współżyciem. Naturalne składniki wspomagają kondycję seksualną oraz zwiększają przyjemność z seksu.

 
Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie skutków ubocznych antykoncepcji skonsultować z lekarzem.Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych
http://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/tabletki-antykoncepcyjne-sposoby-na-skutki-uboczne_41603.html
https://forum.parenting.pl/gdy-bocian-sie-spoznia/2128317,bol-glowy-przy-zazywaniu-tabletek-antykoncepcyjnych
https://kobiecosc.info/mala-ochota-seks-koniec-problemu-spadkiem-libido/
http://kobieta.onet.pl/zdrowie/porady-ekspertow/seksuolog/dlaczego-pigulki-antykoncepcyjne-obnizaja-libido/rzdhfzc
http://www.forumginekologiczne.pl/porada/krwawienie-miedzymiesiaczkowe/2865
http://www.poradnikzdrowie.pl/eksperci/pytania/bole-podbrzusza-i-dolu-plecow-przy-antykoncepcji/96241/1/
http://kobietaintymnie.pl/seks-i-antykoncepcja-a-zdrowie-intymne/
http://polki.pl/zdrowie/psychologia,czy-tabletka-antykoncepcyjna-zwieksza-ryzyko-depresji,10347305,artykul.html
powrót do listy artykułów