poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Swędzenie skóry

swedzenie-skory
Przyczyn swędzenie skóry dopatruje się najczęściej w jej niewystarczającym nawilżeniu. O tym, że jest to cząstkowe podejście do problemu przekonujemy się, gdy okazuje się, że nawilżenie nie wystarcza. Swędzenie skóry może wskazywać na alergie, grzybice, świerzb, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy. Swędzenie skóry może też sygnalizować chorobę wątroby.

Alergia


Alergie to obecnie coraz bardziej powszechny problem. Wszechobecna chemia w naszym życiu, stres, zanieczyszczenia czy też przetworzona żywność powodują, że organizm nie jest w stanie radzić sobie z substancjami uczulającymi, czyli alergenami. Swędzenie skóry, ale również jej obrzęki i zaczerwienienie sygnalizują, że mamy do czynienia z alergią.

Grzybica


Pojawiające się swędzenie skóry i dające się zaobserwować zmiany skórne przede wszystkim w postaci piekących drobnych pęknięć, sygnalizują wczesne stadium grzybicy. Skóra staje się następnie biaława a z czasem pokrywa się drobnymi złuszczającymi się pęcherzykami, które pękają, co powoduje ryzyko zakażenia bakteryjnego. Zmieniona chorobowo skóra wydziela nieprzyjemny zapach. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do sytuacji przeniesienia się grzybicy na inne obszary ciała.

Świerzb


Wywoływany jest przez pasożyty świerzbowca ludzkiego, które są niedostrzegalne gołym okiem. Pasożyty składają jaja w naskórku skóry. W miejscu, gdzie przebywają, składają odchody, które powodują silną reakcję alergiczną, ujawniającą się w postaci wysypki. Silna potrzeba drapania powoduje, że pasożyty przenoszone są na zdrowe okolice ciała. Aby pozbyć się świerzbu, należy wyprać w wysokiej temperaturze pościel osoby zarażonej ale i wszystkich domowników. Konieczne jest też stosowanie preparatów zaleconych przez lekarza.

Cukrzyca


Nadmiar cukru we krwi powoduje zmiany w tętniczkach i żyłach, co prowadzi do niedożywienia skóry. W konsekwencji staje się ona sucha, łuszcząca się i nadwrażliwa. Z tego powodu łatwo o swędzenie. Częste drapanie może zaś powodować uszkodzenie skóry.

Zaburzenia hormonalne


Zbyt mała produkcja hormonów powoduje wysuszenie i łuszczenie się skóry.

Choroba wątroby


Pierwotna marskość żółciowa wątroby objawia się przewlekłym zmęczeniem oraz świądem skóry. Ten ostatni może mięć różne stopnie nasilenia, począwszy od delikatnego swędzenia dłoni po swędzenie całego ciała.

Co proponują farmaceuci na swędzenie skóry?
W aptekach można nabyć preparaty silnie nawilżające skórę. Godny polecenia jest ELODERM żel do mycia. Produkt dogłębnie nawilża i natłuszcza suchą skórę całego ciała. Odpowiedni dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Jest hipoalergiczny, a w swoim składzie nie zawiera parabenów, barwników i substancji zapachowych, które mogłyby powodować wysuszenie skóry. Produkty z serii Eloderm dostępne są też w postaci szamponu, balsamu do ciała oraz kremu.

Również producent DERMEDIC wypuścił na rynek produkty przeznaczone dla osób zmagających się z suchą i atopową skórą. Dostępny jest m. in. szampon Dermedic Linum, który łagodzi uczucie swędzącej skóry głowy i nie powoduje podrażnienia skóry głowy, Dermedic Linum mydło do rąk chroniące barierą lipidową skóry i zalecane do mycia skóry rąk suchej i atopowej, również z objawami łuszczycy. Ponadto w aptekach można też pytać o Dermedic Linum olejek do kąpieli emoliacyjnych. Jest on zalecany do codziennej higieny i pielęgnacji skóry suchej, bardzo suchej, atopowej, skłonnej do alergii lub łuszczycy.Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem.


Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-skorna-jak-walczyc-z-uczuleniem_35062.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/alergia-skorna-jak-walczyc-z-uczuleniem_35062.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/swedzenie-skory-co-robic-gdy-skora-silnie-swedzi_41001.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/grzybica-objawy-i-leczenie_35264.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-pasozytnicze/swierzb-choroba-skory-ktorej-objawem-jest-trudny-do-opanowania-swiad_38723.html
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/cukrzyca/cukrzyca-problemy-ze-skora-przy-cukrzycy_35675.html
http://portalaktywni.com/aktualnosci/uporczywe-swedzenie-czym-moze-byc-spowod/
http://gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/50959,pierwotna-marskosc-zolciowa-watroby
powrót do listy artykułów