poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Jak usunąć kleszcza?

jak-usunac-kleszcza
O tym, jak bardzo niebezpieczne może być ukąszenie kleszcza, nie trzeba nikomu mówić. Wskazuje się, że od kilkunastu do 30% kleszczy może przenosić niebezpieczne dla człowieka choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Zagrożenie jest więc bardzo duże. Co zrobić, jeśli na swoim ciele znajdziemy kleszcza?

Czas działa na niekorzyść osoby ukąszonejNależy wiedzieć, że im szybciej usuniemy kleszcza, tym mniej prawdopodobne jest, że zostawi on w naszym ciele wirusy czy bakterie. Nie jest konieczne udawanie się na pogotowie. Wystarczy nam wysterylizowana pęseta (pomocne będzie użycie alkoholu lub spirytusu salicylowego) lub specjalny przyrząd.

Co należy zrobić po ukąszeniu kleszcza?Kleszcza należy złapać za głowę nie za odwłok. Gdy chwycimy głowę kleszcza, należy stanowczym ruchem „wykręcić go”. Nie należy go szarpać. Po wyjęciu kleszcza, należy położyć go na kartce papieru, aby sprawdzić, czy został wyjęty w całości i nic nie zostało w naszym ciele. Ugryzione miejsce należy umyć wodą i mydłem lub też odkazić spirytusem. Ważne, by obserwować ugryzione miejsce przez kolejne dni. W przypadku zaczerwienienia, należy udać się do lekarza.
Usuniętego kleszcza warto zbadać. Wówczas będzie jasne, czy przenosił on niebezpieczną chorobę.

Czego nie wolno robić po ukąszeniu kleszcza?Nie należy kleszcza smarować tłustym kremem, lakierem do paznokci czy też przypalać. Choć możemy doprowadzić w ten sposób do jego śmierci, spowodujemy jednocześnie, że będzie bardziej prawdopodobne, że umieści on w naszej skórze materiał zakaźny.

Co proponują farmaceuci na ukąszenie kleszcza?W aptekach możemy dostać wiele bezpiecznych środków na ukąszenie kleszcza takich jak płyn przeciw insektom SIO Activ. Wysokie stężenie repelentu w połączeniu z kompozycją zapachową skutecznie odstrasza owady. Sio Activ chroni przed komarami, kleszczami, meszkami oraz mrówkami i osami.


Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/ukaszenie-przez-kleszcza-pierwsza-pomoc-jak-prawidlowo-usunac-kleszcza_41425.html
http://tipy.interia.pl/artykul_3764,jak-usunac-kleszcza.html
http://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/66747,jak-usunac-kleszcza
http://www.mjakmama24.pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci-u-dzieci/usuwanie-kleszcza-jak-prawidlowo-usunac-kleszcza,560_4243.html
powrót do listy artykułów