poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Prawidłowa temperatura u niemowlaka

prawidlowa-temperatura-u-niemowlaka
Gorączka jest sygnałem o pracy systemu odpornościowego, który walczy z wirusem czy też bakteriami. Warto wiedzieć, że u niemowlaków pod pojęciem gorączka kryje się inna wartość stopni Celsjusza. Jaka zatem jest prawidłowa temperatura u niemowlaka?

Niedojrzały system termoregulacji


Prawidłowa temperatura ciała u człowieka dorosłego wynosi 36,6ºC. Tymczasem u niemowlaków przedział ten jest szerszy. Za prawidłową należy uznać wartość między 35ºC a 37,5ºC a ponadto należy wiedzieć, że w ciągu dnia mogą następować wahania, które nie muszą niepokoić. Wszystko dlatego, ponieważ niemowlak nie posiada sprawnego układu termoregulacji, stąd w sytuacji podwyższonej temperatury nie jest on w stanie się schłodzić. Najczęściej odnotowuje się niższą temperaturę rano zaś wyższą wieczorem.

Niejednoznaczne wyniki pomiarów temperatury u niemowlaków


Temperaturę można mierzyć w ustach, odbycie, pod pachami i w uchu. W przypadku niemowlaków pomiar w ustach i pod pachami jest niedokładny, stąd zaleca się jej mierzenie w odbycie. W tym celu najlepiej stosować termometr elektryczny.

Należy wiedzieć, że wynik pomiaru temperatury w odbycie może być różny od faktycznej, stąd specjaliści wskazują, aby od wyniku odjąć 0,5ºC. W przypadku pomiaru w ustach należy odjąć 0,3ºC.

Temperatura prawidłowa niemowlaka to 35-37,5ºC (niektórzy specjaliści za górną granicę prawidłowej temperatury przyjmują 37ºC). Ze stanem podgorączkowym u niemowlaka mamy do czynienia, gdy temperatura wynosi 37,5-38ºC (lub też 37,1-38ºC), z kolei za gorączkę należy uznać stan, w którym ciepłota wynosi 38,1ºC wzwyż.

Jak rozpoznać gorączkę u niemowlaka?


Najważniejszym objawem wystąpienia gorączki będzie ciepła skóra dziecka, szczególnie ciepła główka. Nogi malucha mogą być zimne, jednak na twarzy będzie występował rumieniec. Pojawić się też mogą drgawki, obniżony nastrój, płaczliwość. Można również zaobserwować biegunkę.

W przypadku pojawienia się gorączki u dziecka do 3. miesiąca życia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Konieczne będzie wskazanie przyczyny gorączki. Może nią być infekcja, stąd czekanie aż gorączka „przejdzie sama”, może stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Jak walczyć z gorączką?


Poza konieczną wizytą u lekarza, można zastosować zimne okłady na czoło. Poza tym warto rozwiesić na poręczy łóżeczka dziecka zwilżone ręczniki. Powietrze stanie się bardziej wilgotne i chłodne. Nie można również zapomnieć o podawaniu dziecku napojów, aby nie nastąpiło odwodnienie.

Co proponują farmaceuci na gorączkę u dziecka?


Każdy rodzić powinien się zaopatrzyć w dobry termometr. Farmaceuci służą poradą i pomogą wybrać odpowiedni model.

W sytuacji, kiedy pojawi się gorączka, można podjąć próbę jej farmakologicznego zbicia. Należy oczywiście pamiętać, że konieczne jest również rozpoznanie problemu i postawienie diagnozy. Można zastosować jeden z dostępnych leków na gorączkę takich jak IBUFEN DLA DZIECI FORTE. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, który można stosować już od 3. miesiąca życia.

Godny polecenia jest również preparat IBUM FORTE. Jest to zawiesina, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Lek zalecany jest niemowlętom oraz dzieciom do 5. roku życia.Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby diagnozę i leczenie tego problemu zdrowotnego skonsultować z lekarzem.


Źródło:
https://parenting.pl/prawidlowa-temperatura-u-noworodka
https://portal.abczdrowie.pl/temperatura-noworodka
http://badaniaprenatalne.pl/temperatura_u_niemowlaka/
http://babyonline.pl/goraczka-u-niemowlecia,goraczka-artykul,6268,r1p1.html
powrót do listy artykułów