poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Szczepionka przeciw boreliozie

szczepionka-przeciw-boleriozie
Borelioza to choroba przenoszona przez kleszcze. Może być nawet śmiertelna. Nie ma gwarancji jej stuprocentowego wyleczenia. Zakażenie następuje przy ukąszeniu przez kleszcza, który jest nosicielem boreliozy. Uważa się, że od kilkunastu nawet do 30% kleszczy może być nosicielami boreliozy.

Kleszcze znajdziemy w wysokich trawach lub krzakach. Raczej nie bytują wyżej niż 1,5m nad ziemią.

Borelioza – objawy


Najbardziej charakterystyczny jest czerwony rumień, który pojawia się od trzech dni do trzech tygodni po ukąszeniu. Po czterech tygodniach znika, nawet jeśli nie podjęto leczenia. Boreliozie towarzyszy złe samopoczucie, bóle stawów, gorączka, problemy z koncentracją.

Szczepionka przeciw boreliozie


Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciw boreliozie. Wynika to ze zmienności antygenów bakterii powodujących chorobę: Borrelia burgdorferi, B. afzelii, B. garinii i B. bavariensis. W 1998 roku wprowadzono w Stanach Zjednoczonych szczepionkę przeciw tej chorobie, ale okazało się, że przyczyniała się ona do powstawania stanów zapalnych stawów, stąd po czterech latach została ona wycofana.

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu


Drugą poważną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalanie mózgu (KZM), stąd choć nieobowiązkowe, to jednak zalecane jest szczepienie przeciw tej chorobie. Szczepienia przeciw KZM rekomendowane są szczególnie osobom wykonującym prace przy uprawie roślin czy też hodowli zwierząt. Ważne jest też, by zaszczepić dzieci, które wyjeżdżają na kolonie np. w góry. Tereny szczególnie zagrożone kleszczami w Polsce to Podlasie, Mazury, Karkonosze, Bory Tucholskie ale również parki i skwery w miastach.

Profilaktyka boreliozy
Ze względu na brak szczepionki przeciw boreliozie, ważna jest profilaktyka. Za taką należy uznać stosowanie odpowiedniego stroju podczas wypraw do lasu czy też na łąkę. Koniecznie należy mieć długie spodnie, pełne buty, zasłonięte ręce i okrycie głowy. Profilaktyką jest też stosowanie środków odstraszających kleszcze. Jeżeli znajdziemy na skórze kleszcza, należy go niezwłocznie usunąć wysterylizowaną pęsetą (do sterylizacji posłużyć może spirytus lub alkohol), łapiąc go za głowę a nie za odwłok. Nie wolno kleszcza smarować kremami czy też spirytusem, ponieważ zanim doprowadzimy do jego śmierci, możemy doprowadzić do sytuacji, w której zostawi ślinę z bakteriami i wirusami w naszym ciele.

Co proponują farmaceuci przeciw kleszczom?


W aptekach można zakupić produkty odstraszające kleszcze. Godny polecenia jest płyn SIO ACTIVE, który dzięki wysokiemu stężeniu repelentu w połączeniu z kompozycją zapachową skutecznie odstrasza owady kleszcze ale również komary, meszki, mrówki i osy.Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem.

Źródło:
http://wyleczborelioze.pl/
http://www.szczepienia.pzh.gov.pl/main.php?p=3&id=124&sz=1334&to=szczepionka
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/szczepienie-przeciwko-kleszczowemu-zapaleniu-mozgu_41251.html
https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-boreliozy
http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/informacje/sezon-na-kleszcze.html
http://www.rp.pl/artykul/673602-Sposoby-na-kleszcze--Szczepionki-przeciw-kleszczom.html#ap-1
powrót do listy artykułów