poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Uporczywy świerzb

uporczywy-swierzb
Jedną z przyczyn swędzenia skóry po kąpieli może być jej nadmiernie wysuszony naskórek, który dodatkowo poddany myciu z zastosowaniem niewłaściwego kosmetyku, przesusza się jeszcze bardziej. Konieczne wówczas jest zarówno szybkie, jak i systematyczny nawilżanie skóry.
Kolejnym czynnikiem sprawczym może być zakażenie świerzbem. Należy wziąć tę opcję pod uwagę szczególnie wówczas, gdy poza swędzeniem po kąpieli chory ma te same odczucia w godzinach nocnych oraz gdy obserwuje u siebie inne, poniżej opisane objawy.

Kogo dotyka świerzb?


Panuje powszechne przekonanie, iż wśród osób, które szczególnie predysponują do zakażenia świerzbem występują osoby o obniżonej odporności oraz te, które żyją na niskim standardzie higienicznym. Jednak jak podkreślają dermatolodzy, świerzbem może zarazić się każdy, bez względu na to jaki status socjoekonomiczny prezentuje. Znaczenia nie ma tu również wiek, ani płeć.Statystyki pokazują, że na świecie zarażonych jest nawet 5% populacji.

Drogi zakażenia świerzbem


Choroba przenoszona jest poprzez bezpośredni kontakt ze skórą z osobą zakażoną. Również kontakt z odzieżą osoby chorej może spowodować zakażenie.

A to wszystko przez świerzbowca..


Świerzbowiec, bo tak nazywa się pasożyt, który wywołuje świerzb, należy do gromady pajęczaków. Tak naprawdę, to samica świerzbowca odpowiedzialna jest za odczucie swędzenia skóry. To właśnie ona drąży nory świerzbowcowi w powierzchownej warstwie naskórka. W nich składa nawet 3 jaja dziennie. Wystarczają zaledwie trzy tygodnie aby z tych jaj rozwinęły się dorosłe osobniki. Samiec ginie zaraz po kopulacji. Od momentu zakażenia, nawet jeszcze przed wystąpieniem objawów, osoba zakażona jest już źródłem zakażenia dla osób z najbliższego otoczenia. Objaw kliniczny w postaci świądu może dawać bardzo wyraźne odczucia. Jego intensyfikacja następuje szczególnie po gorącej kąpieli, w godzinach nocnych- tuż po rozgrzaniu ciała.

Charakterystycznymi dla świerzbu zmianami skórnymi są:
grudki, guzki, pęcherzyki,
Najczęściej występują one w przestrzeniach międzypalcowych, zgięciach i fałdach skórnych oraz na narządach płciowych i pośladkach.

Postępowanie
Powyższe dolegliwości powinny skłonić do wizyty u dermatologa. Po postawieniu pozytywnej diagnozy lekarz zleci miejscowe środki przeciwświerzbowcowe. Gdy doszło dodatkowo do nadważenia bakteryjnego konieczne jest włącznie antybiotykoterapii. Zalecane są również działania zapobiegające nawrotom, tj. wypranie ubrań, pościeli w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza lub szczelne ich zamknięcie na okres 72 godziny.

Jest to czas, po upływie którego świerzbowiec jest już martwy, o ile przebywał poza skórą człowieka. Warunkiem niezbędnym jest również objęcie skutecznym leczeniem osób z otoczenia chorego, gdyż te prawdopodobnie również są zakażone.
Do leków wskazanych w przypadku zdiagnozowania świerzbu zalicza się np. Balsolan, Cetriscabin, Crotamition. Leki te mają działanie wyraźnie przeciwświądowe i przeciwświerzbowe.

Jeśli natomiast przyczyną swędzenia skóry jest wspomniane powyżej niedostateczne nawilżenie skóry, warto wspomóc ten proces również „od środka” poprzez suplementację takimi preparatami jak np. Capivit A+E , Olimp Gold- Vit A+E z Wiesiołkiem i Biotyną, Olimp Hialumax Duo. Kwas hialuronowy zawarty w preparacie posiada zdolność wiązania wody, co powoduje korzystny wpływ na jej nawilżenie.

Związek ten może być dostarczony również, np. poprzez zastosowanie serum do twarzy Natur Planet Hialul Pure 1%. Jest to kosmetyk w formie żelu, który poprzez nawilżenie i odżywienie skóry, poprawia jej kondycję.
Zalecane jest również stosowanie innych kosmetyków o właściwościach nawilżających.

Dużą popularnością, ze względu na swój bogaty skład a przy tym bezpieczeństwo nawet dla nadwrażliwej skóry cieszy się Eloderm. Producent tych kosmetyków oferuje krem do twarzy, balsam do ciała, szampon, emulsję do kąpieli oraz żel do mycia. Każdy z nich ma właściwości głęboko nawilżające i delikatnie natłuszczające, dzięki czemu możliwe jest szybkie uporanie się z uciążliwym świądem wywołanych przesuszeniem i niedostatecznym nawilżeniem skóry. W aptece znajdziemy wiele skutecznych leków na swędzenie skóry.Powyższy tekst ma charakter informacyjny. W przypadku występowania powyższych objawów, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Źródło:
http://dermatologia.mp.pl/lista/84848,swierzb-postepowanie-i-leczenie-po-zarazeniu
http://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,swierzb---objawy-i-leczenie,artykul,1691895.html
powrót do listy artykułów