poprawiamy jakość życia Zgodnie z prawem
Polska sprawdź legalność naszej apteki w rejestrze aptek
wartość koszyka: 0 pln ; ; dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
FINALIZUJ ZAMÓWIENIE
  cena ilość wartość rabat
dostawa od 5 pln, do darmowej brakuje 300 pln
do zapłaty 0 pln
powrót do listy artykułów

Poparzenie słoneczne

poparzenie-sloneczne

Czym jest poparzenie słoneczne?


Poparzenie słoneczne jest konsekwencją zbyt długiego przebywania na słońcu bez zabezpieczenia skóry. Ciało człowieka poddane jest wówczas promieniowaniu elektromagnetycznemu, tj. promieniowaniu UV (ultrafioletowemu). Na powstanie zmian skórnych wpływa promieniowanie UVB (krótki ultrafiolet) i UVA (długi ultrafiolet). Objawia się rumieniem skóry i pieczącymi pęcherzykami, które wywołuje głównie promieniowanie UVB. Na poparzenia słoneczne szybciej narażone są osoby o jasnej karnacji.

Domowe sposoby na poparzenia


Już nasze babcie wiedziały, że na poparzenie słoneczne dobrze jest zrobić okład ze świeżych ogórków, maślanki bądź surowych ziemniaków. Składniki zawarte w tych trzech produktach pozwalają pozbyć się pieczenia i bólu. Ulgę mogą tez przynieść okłady z aloesu. Dobrze zadziała też nałożenie na podrażnioną skórę papki z banana i pozostawienie jej na kwadrans. Zawarty w nim potas oraz witamina A załagodzą stan zapalny.

Ważne jest, aby nawilżać skórę. Niezbędne są balsamy ale i dostarczanie organizmowi wody od wewnątrz. Najlepsza będzie woda niegazowana.
Pod żadnym pozorem nie wolno nakładać na poparzoną skórę tłustych kremów. Tworzą one warstwę, która uniemożliwia pozbywać się skórze ciepła. Nie jest też dobrym pomysłem okładanie z zmienionych miejsc lodem. Może to doprowadzić do uszkodzenia naskórka.

Jak zabezpieczyć się przed poparzeniem?


Na 20 minut przed wyjściem na słońce należy nałożyć na skórę krem z filtrem. Ważny jest odpowiedni wybór faktora oraz powtarzanie czynności co kilka godzin. Należy pamiętać, że na poparzenia słoneczne jesteśmy szczególnie narażeni w godzinach między 11 a 15. Wrażliwa skóra dzieci jeszcze szybciej może nabyć poparzeń, stąd o skórę najmłodszych należy jeszcze bardziej dbać.

Co proponują farmaceuci na poparzenia słoneczne?


Farmaceuci mogą nam polecić wiele preparatów na poparzenia słoneczne, które pomogą pozbyć się poparzeń. PANTHENOL przeznaczony jest dla skóry po oparzeniach słonecznych. Jest to pianka, która łagodzi podrażnienia naskórka oraz przyspiesza jego regenerację. Produkt z zawartością 5% panthenolu zawiera aktywną substancję Soothex, pochodzącą z ekstraktu z Boswelia serrata, witaminę E pełniącą funkcję antyoksydantu oraz ekstrakt z aloesu i nawilżającą glicerynę.

Opalający się powinni skorzystać z kapsułek BETA KAROT E FORTE, które chronią skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych oraz działają antyoksydacyjnie, chroniąc organizm przed powstawaniem wolnych rodników.


Artykuł ma charakter informacyjny. Pamiętaj, aby kłopoty zdrowotne skonsultować z lekarzem.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/domowe-sposoby-na-oparzenia-sloneczne-czym-zlagodzic-skutki-opalania_41664.html
http://tipy.interia.pl/artykul_1786,jak-leczyc-poparzenia-sloneczne.html
https://portal.abczdrowie.pl/oparzenie-sloneczne
https://www.doz.pl/czytelnia/a412-Sposoby_na_oparzenia_sloneczne
powrót do listy artykułów